Fun fact: w Wielkiej Brytanii mają nagrodę dla najlepszego climate fiction.
Nie kojarzę dosłownie nic z "długiej listy", ale to chyba tym bardziej powód, żeby się zainteresować i odkryć coś nowego.
https://climatefictionprize.co.uk/
[#]ClimateFiction #CliFi #ScienceFiction #Fantastyka #FantastykaNaukowa #książki #klimat #ekofikcje
=> More informations about this toot | View the thread
Ale to było dobre.
Post-cyberpunk, który prawie mógłby być solarpunkiem. Są alternatywne systemy ekonomiczne powstałe w LARPach w augmented reality oraz sztuczne inteligencje mówiące w imieniu przyrody. Solarpunkowcom nie spodoba się jednak to, że to wszystko stoi na blockchainie (nie, żeby Schroeder był bezkrytyczny wobec kryptowalut, na tym zresztą zasadza się główny wątek). Dodatkowo, pytanie o koszty środowiskowe wytworzenia takiej liczby czujników, żeby sztuczne inteligencje faktycznie mogły uważać np. las za swoje “ciało”.
Tym niemniej, sama wizja zmian społecznych, które rodzą się dzięki LARPom zdecydowanie ciekawa. Poza tym, spodobała mi się wizja sztucznych inteligencji reprezentujących problemy społeczne, zaprogramowanych by dążyć do samounicestwienia (tylko czy to aby etyczne?).
Wincyj u @pluralistic bo dzięki jego polecance dowiedziałem się o tej książce
https://boingboing.net/2019/06/18/computing-the-climate.html
P.S. Schroedera można spotkać na Mastodonie: @KarlSchroeder
P.S.#2 Kiedyś chyba polecałem opowiadanie Schroedera “Reputacja”, które było kiedyś w NF, a także inne opowiadanie ze zbioru “Hieroglyph”. Oba dzieją się w tym samym uniwersum, co książka.
[#]książki #ScienceFiction #SciFi #Fantastyka #FantastykaNaukowa #ClimateFiction #CliFi #solarpunk #ekofikcje @ksiazki
=> More informations about this toot | View the thread
Niedawno skończył się COP29 w Baku. To dobra okazja, żeby polecić książkę, która dzieje się na którymś z kolei takim szczycie w przyszłości. A nawet w pięciu różnych przyszłościach, bo tak naprawdę to pięć opowiadań dziejących się w alternatywnych wariantach rzeczywistości, zgodnych z pięcioma „shared socioeconomic pathways” w raportach IPCC. Wszystkie mają tych samych bohaterów, ale występujących w różnych rolach: ta sama osoba raz jest aktywistką, raz naukowczynią, a raz gwiazdą pop. Zmienia się też sam charakter szczytu klimatycznego (po pierwszym wariancie COPu, przypominającym te nasze, drugi był sporym zaskoczeniem). I oczywiście zmienia się świat wokół, nie tylko jeśli chodzi o sam klimat (zresztą, w każdej historii mamy do czynienia z takim samym huraganem), ale też na to jak na zmiany reagują ludzie i na ile są na nie przygotowani.
[#]ClimateFiction #CliFi #Solarpunk #ScienceFiction #SciFi #Fantastyka #Książki #ekofikcje @ksiazki
=> More informations about this toot | View the thread
.@KolekNiewiary poleca trzy solarpunkowe książki, które warto przeczytać. Wszystkie trzy powinny być znane czytelnikom Ekofikcji, tym niemniej populacja polskich tekstów o solarpunku zwiększa się
https://kolekniewiary.pl/?p=1305
[#]ekofikcje #solarpunk #fantastyka #ScienceFiction #SciFi #ClimateFiction #CliFi #książki #FediKsiazkary
=> More informations about this toot | View the thread
Zostałem cyfrowo wykluczony z koncertów.
Nakupiłem sobie biletów na parę koncertów do przodu (jutro Lankum, za tydzień Sarah Davachi, za miesiąc Einsturzende Neubauten). Jedyną opcją było kupno przez stronę dice.fm - no cóż, założyłem konto, kupiłem. Okazało się, że bilety działają tylko w aplikacji na telefonie - no cóż, ściągnę przed koncertem. Takiego wała. Nie działa na moim telefonie. Tym telefonie, którego ekologicznie nie wymieniam dopóki działa - i działa całkiem nieźle. Znaczy, działałby, gdyby producent oferował aktualizacje Androida, ale po co, skoro można wprowadzać zaplanowaną nieprzydatność produktu
Na stronie dice.fm piszą, że sala koncertowa BYĆ MOŻE będzie dysponowała "listą obecności" i wystarczy okazać dowód tożsamości. Ale może nie. Cóż, pójdę i sprawdzę.
PDFy? A po co to komu?
=> More informations about this toot | View the thread
Z samego wymieniania wartych uwagi tekstów w tym zbiorze wyszła mi notka na blogu. Oczywiście, tak jak wszystkie zbiory "best of the year" to grube tomiszcze, więc było z czego wybierać, ale procentowa zawartość dobrych opowiadań również jest bardzo wysoka.
I nawet załapał się jeden #solarpunk (od @sbdivya).
https://wordsmith.social/ekofikcje/upiorne-dzieci-the-best-science-fiction-of-the-year-2020-red
[#]fantastyka #scifi #ScienceFiction #książki #ClimateFiction #CliFi #ekofikcje @ksiazki
=> More informations about this toot | View the thread
Wtem! Zrobiłem listę polskich utworów solarpunkowych... albo takich, które wydają mi się solarpunkowe, ewentualnie takich, które z opisu zalatują solarpunkiem, ale jeszcze ich nie przeczytałem. Koniecznie zwróćcie uwagę na komentarze (bo np. często mowa o jednym opowiadaniu ze zbioru).
https://books.theunseen.city/list/250/s/solarpunk-pl
[#]solarpunk #fantastyka #PolskaFantastyka #ScienceFiction #SciFi #ClimateFiction #CliFi #ksiażki #FediKsiążkary #ekofikcje @ksiazki
=> More informations about this toot | View the thread
Się zachwycałem przy singlu promującym tą płytę, tymczasem całość jest równie dobra
https://www.youtube.com/watch?v=noNcHNoWvUM&list=OLAK5uy_l-wP2OoNJqb2P3P3nXbVHevP243FJkiTA
[#]BethGibbons #Portishead #music #muzyka
=> More informations about this toot | View the thread
Gdyby ktoś chciał się podzielić wrażeniami (luźno i online) z czytania "Psalmu dla zbudowanych w dziczy", to za trzy tygodnie będzie okazja (tzn. znając poziom dygresyjności tych spotkań, co najmniej połowa rozmowy będzie o czymkolwiek tylko nie o książce - żeby nie było, że nie ostrzegałem).
Wydarzenie na Mobilizonie:
https://mobilizon.pl/events/59fe9652-600b-4baf-b7d2-86a54a6101cb
[#]fantastyka #ScienceFiction #SciFi #Solarpunk #książki #ekofikcje #BeckyChambers #WroSF #WrocławskieSpotkaniaZFantastyką
=> More informations about this toot | View the thread
Mateusz Wyszyński (swoją drogą laureat tegorocznej edycji konkursu literackiego Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej) radzi, jak pisać solarpunka.
https://yewtu.be/watch?v=If_UU4LS_r4
[#]Solarpunk #CliFi #ClimateFiction #ScienceFiction #SciFi #Fantastyka #ekofikcje #pisanie
=> More informations about this toot | View the thread
Jakbym był starożytnym Izraelitą i zobaczył faceta na sześcionogim ośle, to też bym uznał, że to mesjasz.
[#]AIWeirdness #noAI #generativeAI
=> More informations about this toot | View the thread
"Gdy bossowie branży AI opowiadają, z jak wielką powagą pochylają się nad jakimś hipotetycznym zagrożeniem, od razu sprawdź, co już zrobili dla przeciwdziałania problemom, które od dawna istnieją.
Jest coś niestosownego, perwersyjnego wręcz, w przejmowaniu się ryzykiem, że AI może nam wypaczyć wynik wyborów. Podbija to opowieść, która wybiła się w 2016 roku: że jeśli wyborcy stawiają na jawnie niekompetentnych kandydatów, którzy w kampanii wyborczej bezczelnie kłamali, to dlatego, że ludzie są naiwni i łatwo wywieść ich na manowce.
Jest przecież inne wyjaśnienie: ludzie są gotowi wierzyć w spiskowe teorie o działaniu instytucji państwa dlatego, że te właśnie instytucje, które mają strzec naszych praw i naszego dobra, są doszczętnie przeżarte korupcją i zostały przechwycone przez prawdziwe spiski."
p.s. niech ktoś się wreszcie weźmie za tłumaczenie jego powieśći.
p.s. #2 - wpis zilustrowany przez grafikę z DALL-E [tu wstaw mem z Palpatinem mówiącym "ironic"]
https://krytykapolityczna.pl/swiat/zwalnia-pozbawia-mieszkan-szpieguje-pracownikow-ai-to-nie-problem-przyszlosci/
=> More informations about this toot | View the thread
Uwaga uwaga, solarpunk po polsku! Dylogia mikropowieści Becky Chambers "Mnich i Robot" ukaże się nakładem wydawnicwa Insignis.
https://katedra.nast.pl/nowosci/33407/Nowele-Becky-Chambers-w-Insignis/
[#]solarpunk #fantastyka #SciFi #ScienceFiction #ClimateFiction #CliFi #książki #ekofikcje @ksiazki
=> View attached media | View attached media
=> More informations about this toot | View the thread
@thejaymo @ksiazki
Chciałbym też zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze, opowiadania niekoniecznie wpisują się w solarpunkową ortodoksję. Na przykład “Egg Tooth” Adama Bermana opowiada o świecie, w którym ludzie wybierają dobrowolną bezpłodność, by zmniejszyć ludzką populację, a nawet poddają się eutanazji, trochę w stylu tej z “Soylent Green”, choć bardziej groteskowej. Po drugie, doceniam fakt, że antologia wychodzi poza anglosferę. Oprócz autorów i autorek z krajów anglojęzycznych, mamy też osoby z Indii, Botswany, Brazylii, Holandii i Włoch. Choć moją uwagę przykuły przede wszystkim teksty z anglosfery (poza Włochami z Commando Jugendstil i Tales from the EV Studio, zresztą anglosferycznych tekstów było zwyczajnie najwięcej), to dzięki takiemu rozszerzeniu spojrzenia widać, że solarpunk to ruch globalny. Pozwala też otworzyć się na nowe perspektywy. Myślę że nie jest przypadkiem, że “The Footprint” Botswańczyka Dabilo M. Mokobiego opowiada o rolniku, który ma problem żeby sprostać narzuconym przez państwo (i międzynarodową społeczność) organiczeniom emisji gazów cieplarnianych, ani że tak ważna w rozwiązaniu problemu okazuje się rodzina (i to nie ta najbliższa). Oczywiście, to tylko jeden tekst jednego autora, i nie chciałbym traktować go jako wyrazu jakiejś “perspektywy afrykańskiej” – nie ma czegoś takiego, mówimy w końcu o całym kontynencie, pełnym rozmaitych, odrębnych kultur. Im więcej tekstów z różnych krajów i różnych kontynentów, tym łatwiej będzie dostrzec tę różnorodność (niestety w antologii mamy tylko dwa teksty reprezentujące Afrykę, oba z Botswany a także jeden reprezentujący Amerykę Południową i jeden Azję).
“And Lately, the Sun” zdecydowanie nie jest pozycją obowiązkową dla fanów solarpunka. Jeśli nie macie czasu, czytajcie raczej Doctorowa. Ale trochę wartościowych rzeczy można tam znaleźć.
https://latelythesun.com/
[#]ClimateFiction #Fantastyka #CliFi #ScienceFiction #ekofikcje #solarpunk
=> More informations about this toot | View the thread
Kolejna solarpunkowa antologia za mną: “And Lately, The Sun”, wyd. Calyx Press.
Poziom bywa różny. Zaczyna się od naiwnych “Roots” Virindy Baligi, ale potem bywa lepiej. Zapadło mi w pamięć szczególnie “In The Storm, A Fire” Andrew Dany Hudsona i @thejaymo które dzieje się w dystopijnych eko-faszystowskich Stanach Zjednoczonych, a główna bohaterka zajmuje się rozprowadzaniem nielegalnych leków produkowanych przez hakerów. Trochę naciągając, nazwałem sobie to opowiadanie “katolickim solarpunkiem” – pozytywnym bohaterem jest katolicki ksiądz (aczkolwiek w opisywanej przyszłości funkcjonuje co najmniej czterech (anty)papieży, a ten konkretny duchowny jest z tej bardziej progresywnej frakcji, która m. in. uznała, że antykoncepcja nie jest taka zła). Spodobało mi się też “Under Pressure” Commando Jugendstil i Tales From the EV Studio, opowiadające o aktywiście-pracoholiku wysłanym na przymusowy urlop (nie wiem czy “aktywista” to dobre słowo – to osoba współtworząca grupę rzemieślników, architektów i innych specjalistów, pomagającej m.in. przeprojektowywać i remontować budynki tak, aby były bardziej ekologiczne, ale jednocześnie też człowiek mocno zaangażowany w transformację, jaka zaszła w tamtym świecie). Opowiadanie dość humorystyczne, acz niepozbawione refleksji na temat tego, jak głęboko siedzą w nas pewne mechanizmy wytworzone przez obecną kulturę. Wreszcie, przypadło mi do gustu “From the Rooftops” Jacoba Ashtona opowiada o przyjaźni formującej się między mieszkańcami jednego budynku za sprawą dachowego ogrodu (i, na meta-poziomie, może skłaniać do refleksji, jak bardzo architektura i infrastruktura wpływa na relacje międzyludzkie, wszak bez ogrodu bohaterowie nigdy by się nie spotkali). Nie dopisała z kolei Holly Schofield. Czytałem wcześniej dwa inne jej teksty, które nadal uważam za jedne z najlepszych solarpunkowych opowiadań jakie znam. Tymczasem “Stubborn as Dirt” z “And Lately...”, choć nie jest złe, nie zrobiło aż takiego wrażenia.
[1/2]
[#]solarpunk #ekofikcje #ClimateFiction #CliFi #fantastyka @ksiazki
=> More informations about this toot | View the thread
"There has never previously been a quality, mass-market film that focuses in a believable manner on this challenge – and the kinds of impacts we should fear, and the different possible responses to them. We are awash with disaster-movies, post-apocalyptic scenarios of every stripe; but until now no-one had succeeded in making a film directly enabling an average citizen imaginatively to inhabit our likely climate-impacted future.
Don’t Look up, and The Road were both brilliant; but they worked as metaphors, rather than directly focussing on climate disaster. The Day After Tomorrow was the 2014 Roland Emmerich wannabe-blockbuster that first brought climate to the big screen. But it was just entertainment. While The Age of Stupid, Franny Armstrong’s dramadoc imagining Pete Postlethwaite looking back on our time from 50 years hence and asking why we didn’t prevent climate nemesis when we had the chance, was fine, and memorable, but not mass market."
https://dark-mountain.net/the-end-of-the-beginning/
[#]ClimateFiction #movies #CliFi #fantastyka #ScienceFiction #filmy #ekofikcje
=> More informations about this toot | View the thread
I tak się żyje w tym antropocenie.
Z tymi prysznicami w klubach pływackich to nie do końca prawda, wczoraj byłem na basenie i zamknęli bodajże 4 na 10 pryszniców, nie wiem co to ma zmieniać, jeśli ta sama liczba ludzi wykąpie się w pozostałych. Ale tak poza tym wygląda to źle.
https://next.gazeta.pl/next/7,172392,30658355,ekstremalna-sytuacja-stan-wyjatkowy-restrykcje-zakazy-dramatyczna.html
[#]klimat #ClimateDiary #hiszpania #barcelona #ZmianyKlimatu #KatastrofaKlimatyczna
=> More informations about this toot | View the thread
@ksiazki @pluralistic Na zachętę macie tu prolog (rozbity na 6 części):
część 1: https://pluralistic.net/2023/10/06/green-new-deal-fic/#the-first-generation-in-a-century-not-to-fear-the-future
część 2: https://pluralistic.net/2023/10/07/met-cute-ugly/#part-ii
część 3: https://pluralistic.net/2023/10/09/working-the-refs/#lost-cause-prologue
część 4: https://pluralistic.net/2023/10/10/weaponized-interdependence/#super-soaker-full-of-hydrochloric-acid
część 5: https://pluralistic.net/2023/10/11/equal-opportunity-class-war/#part-v
część 6: https://pluralistic.net/2023/10/13/pour-encoragez-les-autres/#fin
Oraz opowiadanie, które dzieje się w tym samym świecie i jest poniekąd prequelem (ale nie jest aż tak dobre jak sama książka): https://www.tor.com/2023/11/01/the-canadian-miracle-cory-doctorow/
=> More informations about this toot | View the thread
Solarpunk jakiego potrzebujemy.
Cholernie aktualna książka. Czego tu nie ma? Skutki zmian klimatu, od zatopionych miast przez pożary wymuszające lockdowny, wewnętrznych migrantów aż po epidemie przy których Covid to zwykła grypa. Synergie między działaniami oddolnymi i odgórnymi. Nowy Zielony Ład, postwzrost i MMT. Zdecentralizowane social media i inne skutki porządnej polityki antymonopolowej. Nadzieja, która czasem jest przywilejem. Systemowy rasizm policji. Popkultura jako propaganda. Techbrosi, którzy poszli w seasteading, ale próbują odzyskać władzę w USA za pomocą brudnych prawnych zagrywek, dezinformacji i ̶w̶y̶b̶o̶r̶c̶ó̶w̶ ̶K̶o̶n̶f̶e̶d̶e̶r̶a̶c̶j̶i̶ szurów z „MAGA Clubów”.
Ale przede wszystkim, to powieść na dwa tematy. Pierwszy to polaryzacja polityczna, podziały przechodzące nierzadko między najbliższymi osobami. Do tego poziomu, że dziadek, który wziął cię pod opiekę, kiedy epidemia zabiła twoich rodziców, jednocześnie chciałby wymordować „takich jak ty”. I nie jest to bynajmniej powieść, w której wystarczy dialog a la Szymon Hołownia, przyznanie że wszyscy się czasem mylimy i spotkanie się pośrodku. Jeśli jedna strona pali krzyże jak Ku Klux Klan, składuje broń, gotując się na zbrojne przejęcie władzy, i dosłownie grozi śmiercią własnej rodzinie, nie ma mowy o żadnej „dyskusji”.
Po drugie, to powieść o buncie, który wyraża się w budowaniu. Dosłownym. A przy tym jest w tym tyle samo, a może i więcej nieposłuszeństwa, co w akcjach XRu czy innych ruchów ekologicznych. To jest doskonała realizacja postulatu Adama Flynna z „Solarpunk: notatki do manifestu”: „Końcówka -punk w Solarpunku nie znalazła się tam tylko dlatego, że dobrze brzmi. Oznacza ona sprzeciw, jednak sprzeciw wyrażony budowaniem podwalin pod nowe możliwości.”
Zdecydowanie chciałbym napisać o “The Lost Cause” dłuższego posta na bloga, ale nie gwarantuję że nastąpi to szybko.
@ksiazki
@pluralistic #książki #ScienceFiction #SciFi #ClimateFiction #PoliticalFiction #solarpunk #fantastyka #ekofikcje #aktywizm #degrowth
=> More informations about this toot | View the thread
Is there any way to mark books as "read" on BookWyrm without specifying dates?
(I recently created an account and would like to add some stuff that I read in the past, but apparently I have to know the exact date when I finished, which is a weird requirement - yes, nobody checks if this is an exact date, but even for stuff I read this year I wouldn't be able to pinpoint the date with +/- 1 month accuracy, except from the most recent stuff.)
[#]BookWyrm
=> More informations about this toot | View the thread
=> This profile with reblog | Go to varelse@pol.social account This content has been proxied by September (ba2dc).Proxy Information
text/gemini